תיקון משאבה במכונת כביסה

כאשר מכונת הכביסה בבית מתקלקלת יש לכך השפעה רבה על תפקוד הבית, מאחור ומדובר האחד המכשירים החשמליים החשובים ביותר עבור כל משפחה.

בכל מכונת כביסה יש חמישה חלקים חשובים ביותר שאחראים על תפקודה התקין- תוף, מנוע, משאבה, רצועה ופילטר. התוף הוא החלק העמיד ביותר ונדיר שיש בו תקלות. את כל שאר החלקים ניתן לתקן או להחליף כל חלק בנפרד. זהו גם היתרון של תיקון מכונת כביסה. על אף הנטיה לשקול רכישה של מכונה חדשה במחירים של היום, במקום לתקן, חשוב לדעת שמאחר וכל חלק ניתן להחלפה בנפרד- לעיתים משתלם הרבה יותר לבצע תיקון מכונת כביסה ועלותו לא בהכרח תהיה גבוהה כל כך אם מדובר בתקלה רק בחלק אחד. כמובן שכדאי לבחון כל מקרה לגופו ולהחליט לפי גודל התקלה ועלותה הצפויה.

אחד החלקים שנוטים להתקלקל יותר הוא דווקא המשאבה וזאת בעיקר בשל בלאי שנוצר כתוצאה משימוש אינטנסיבי.


כיצד לפעול במידה והמשאבה מתקלקלת

קודם כל חשוב לדעת לאפיין את התקלות שעלולות להצביע על קלקול המשאבה. אם המכונה פועלת באופן איטי במיוחד, אם ישנם חלקים שמוצפים במים, אם נקיון הבגדים נפגע או שהמכונה משמיעה רעשי השתנקות- קרוב לוודאי שאכן מדובר בתקלה במשאבה.

תפקידה של המשאבה במכונת הכביסה היא להוציא את המים והסבון שנכנסו בתהליך השטיפה אל עבר צנרת הביוב. בנוזל הנשאב מצטברים לכלוך, סיבי בדים וסבון ולעיתים יכולה להיגרם סתימה במשאבה בשל הצטברות גדולה.

כאשר מדובר בסתימה במשאבה, בדרך כלל טכנאי תיקון מכונת כביסה יכול לפתוח אותה בצורה פשוטה ולהחזיר את המוכנה לתפקוד מלא במהרה. אם מדובר בבעיה מורכבת יותר מסתימה, לא ניתן לתקן את המשאבה ויש צורך להחליף למשאבה חדשה.

כאשר מדובר על החלפת משאבה למכונת כביסה כדאי לשקול עלות מול תועלת. במכונות איכותיות ויקרות, ההחלפה בדרך כלל דווקא משתלמת כיוון שמדובר על חלק אחד במכונה שיכולה לעבוד שנים רבות אחר כך.

אם מדובר במכונת כביסה מהדגמים הפשוטים והזולים יותר, היא כנראה מראש פחות עמידה ולא בהכרח כדאי להשקיע בהחלפת משאבה בעלות גבוהה אל מול התועלת שמוכנה זו יכולה להפיק בהמשך לאורך זמן.